نوسان گیری چیست ؟

 

نوسان گیری چیست ؟

نوسان گیری عبارت است از خرید و فروش یک سهم در همان روز ؛ این مختصرترین تعریف ممکن برای نوسان گیری است . به عبارت دیگر اگر شما یک سهم را امروز در قیمتی پایین خریداری کنید و به قیمت بالا به فروش برسانید و از فروش آن کسب سود کنید نوسان گیری کرده اید .

نوسان گیران تعدادی سهم را به عنوان هدف یا همان Target انتخاب می کنند و با تغییرات قیمت دست به نوسان گیری می زنند .

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا نوسان گیری کار خوبی است یا کار بیهوده و زشت ؛ نوسان گیری به طور کلی انجام یک معامله در کوتاه مدت است که می تواند برای سهم و سهامداران حتی مفید باشد ! هنگامی که نوسان گیران هجوم می آورند و سهمی را در قیمت پایین خریداری می کنند باعث پویایی بازار و نوسانات سریع در آن سهم می شوند ؛ نوسان گیران با این کار خود باعث می شوند گره های معاملاتی بر سر قیمت ها باز شوند و بازار سهم از راکد بودن خارج شود . نوسان گیری حتی کمک می کند صف های فروش جمع شود و حتی تبدیل به صف خرید شود .

نوسان گیری مانند مخمرنان عمل می کند و باعث می شود نان به عمل آید . از طرف دیگر نوسان گیری باعث تخریب سهم هم می تواند بشود . دقیقا بستگی دارد که با چه هدفی نوسان گیران وارد می شوند . اگر نوسان گیران اصرار داشته باشند با سرمایه های بزرگ روی قیمت های پایین سهمی را خریداری کنند نه تنها کمکی به رشد سهم نمی کنند بلکه کاملا نتیجه عکس دارد و باعث می شود قیمت پایانی سهم ها کاهش شدیدی پیدا کند و برای بازگشت ناامید کننده باشد .

نوسان گیران معمولا در بازار منفی دست به انجام نوسان گیری می زنند ؛ البته بازار های رنج و یا صعودی هم می تواند خوب باشد ولی در کل بازارهای نزولی برای نوسان گیران جذاب تر است . نوسان گیری با ریسک زیادی همراه است و ممکن است در طول روز باعث کسب سود زیاد و یا ضرر زیادی شود . برای انجام نوسان گیری شما باید علم تحلیل تکنیکال و تجربه زیادی داشته باشید و آدم ریسک پذیری باشید .

برای نوسان گیری موفق شما باید قیمت پایانی و لحظه ای ، شاخص کل و الگوی سهم را مورد توجه قرار دهید . شاخص کل در طی ساعات معاملاتی توقف هایی دارد و در این توقف ها امکان بازگشت بازار یا ضعیف شدن صف های خرید و فروش بسته به روند معاملات وجود دارد .

پس شاخص کل عامل بسیار مهم و کلیدی بر نوسان گیری است . از طرف دیگر سهم باید الگوی خوب و مستعد رشد برای خرید داشته باشد تا بعد از کاهش قیمت ، مناسب خرید باشد . اختلاف قیمت لحظه ای و پایانی یکی از شروط اصلی و بسیار مهم در نوسان گیری است . به طور مثال زمانی که یک سهم قیمت لحظه ای منفی ۵ دارد و قیمت پایانی که همان میانگین معاملات بر حجم مبنا است مثبت ۱ باشد ؛ سهم تمایل دارد این حباب پیش آمده و گپ معاملاتی را پر کند پس قیمت لحظه ای مانند یک کش در رفته به سمت قیمت پایانی حرکت می کند .

از دید مردم نوسان گیری کار زشت و زننده ای است ولی از دید تحلیل تکنیکال یکی از مهمترین قسمت های چرخه خرید و فروش بازار است . بدون نوسان گیری چرخدنده های بازار صدا می دهند و معاملات به خوبی انجام نمی شود ؛ نوسان گیری مانند روغن بین این چرخ دنده ها است . نوسان گیری اگر به دید کمک به سهم انجام شود می تواند مفید باشد یعنی اصرار برای خرید در قیمت بسیار پایین وجود نداشته باشد و تمایل بیشتر به سمت رشد سهم باشد .

نوسان گیری باعث می شود ظاهر سازی برای حجم معاملات انجام شود به عبارت ساده تر این که سهم اگر دیروز حجم معملات ۲۰۰۰ بود است امروز حجم معاملات ۳۰۰۰ شود و این افزایش عرضه و تقاضا برای سهم را نشان دهد که در الگوی حجمی بر روی نمودار خود را شنان می دهد .

 

به طور معمول سهام داری بهترین کار ممکن است ولی در بازارهای منفی و تحت فشار نوسان گیری یکی از روش های کسب سود و حفظ سرمایه است که البته با ریسک های خود نیز همراه است .

 

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *