فروشگاه اینترنتی بزنیم یا نه ؟

فروشگاه اینترنتی بزنیم یا نه ؟

سوالی که شاید برای خیلی از کسانی که کسب و کار دارند پیش بیاید این است که آیا لازم است که برای کسب و کار خودمان فروشگاه اینترنتی بزنیم ؟

اگرشما در یک محل پر رفت و آمد مغازه دارید و سر شما خیلی شلوغ است زدن یک فروشگاه اینترنتی می تواند شما را دچار مشکل کند . بله درست متوجه شدید ؛ در اکثر کتاب ها فقط از مزایای فروشگاه اینترنتی می گویند و سخنی از مدیریت و کنترل این فروشگاه ها سخنی نمی گویند .

داشتن یک فروشگاه اینترنتی برای کسب و کارهای بزرگ و فروشگاه های شلوغ نیازمند استخدام کردن نیروهایی برای به روزرسانی سایت ، تغییر قیمت محصولات ، مدیریت کالاهای ارسالی ، مدیریت قیمت محصولات ، کنترل میزان موجودی ، انجام SEO برای سایت و … است .

سوال من این است آیا نیروهای خوبی برای کنترل وب سایت دارید ؟ نیروهای جوان که مسلط بر زبان برنامه نویسی ، مدیریت سایت و با پشتکار و قوی باشند ؟ اگر جواب مثبت است بهتر است که یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید تا تعداد مشتریان ، تعداد فروش و درنهایت میزان سود خود را بالا ببرید .

البته خبر خوب این است که اگر شما کار کردن با کامپیوتر را بلد هستید بعید است که دچار مشکل شوید ؛ فقط مشکلات فنی سایت که مربوط به دامنه ، هاست و سرور می شود باقی می ماند . گاهی اوقات مشکلی فنی در سایت پیش می آید که سرویس دهنده مشکل را قبول نمی کند یا شما از کار او سر در نمیارید و کسب و کار شما با مشکل بسیار جدی مواجه می شود پس لازم است که یک شرکت متعهد و با سابقه را انتخاب کنید.

تاسیس اولین فروشگاه اینترنتی ام :

من سال ۹۳ فروشگاه اینترنتی GamePlaneStore.com را تاسیس کردم . سایت خوبی داشتم و بعد از گذشت ۶ ماه به درآمد ماهی ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان رسیدم . همه چیز خوب پیش می رفت که در دانشگاه قبول شدم و وقت لازم برای مدیریت سایت را نداشتم و تصمیم گرفتم کسی را برای مدیریت سایت و ارسال مرسوله ها انتخاب کنم ؛ البته این را هم بگویم که در کنار این کار در یک اداره دولتی هم مشغول به کار بودم و یکی از علت های دیگر که من را با کمبود وقت مواجه کرده بود این مساله بود.

سایت خیلی خوبی بود ما در عباراتی مثل تعویض بازی PS4 وخرید بازی XBOX ONE به عبارت اول گوگل و صفحه اول گوگل رسیده بودیم .

شاید این سوال پیش بیاید که این خاطره ها به چه کار شما می آید ؟ خوب بریم سر اصل مطلب ، هدف این بود که به شما بگویم یک فروشگاه اینترنتی نیاز به مدیریت لحظه ای و شبانه روزی دارد . در بالا گفته بودم که نیاز به چه شخصی برای مدیریت سایت دارید .

هزینه داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب حدود ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان است . اجاره سایت که بابت دامنه و هاست پرداخت می کنید ماهیانه حدود ۵۰٫۰۰۰ تومان می شود که بسیار ناچیز است . از طرفی هم شما از پرداخت سالیانه مالیات معاف هستید .

یک سوال مهم دیگر ، آیا در حال حاضر فروشگاه فیزیکی دارید یا نه تصمیم دارید که فروشگاه اینترنتی را بدون وجود فروشگاه واقعی ایجاد کنید .

بگذارید یک مشاوره خوب به شما دهم ؛ اگر که شما مغازه دارید و قصد ایجاد فروشگاه اینترنتی هم دارید خیلی شرایط خوبی دارید چون مشتریان خودتان را دارید و به سایت شما مراجعه می کنند و این باعث می شود در کنار داشتن یک ساختار خوب به رتبه های بالای گوگل در کلمات کلیدی یا Keywords دست پیدا کنید . ولی اگر تازه می خواهید این کار را شروع کنید و فروشگاه فیزیکی یا یک سری مشتریان قدیمی و وفادار ندارید که به سایت شما هر روز سر بزنند احتمال شکست شما بسیار زیاد است .

البته نترسید من جزو گروه دوم بودم و به طرز شگفت آوری موفق شدم تا به رتبه ی اول گوگل برسم و این را حاصل هوش ، دانش ، مدیریت ، تسلط بر زبان انگلیسی ، طراحی سایت و زبان برنامه ریزی می دانم . شما هم خود را دست کم نگیرید ؛ رقبا را می توان کنار گذاشت . من رقبایی که کار آنها ۳۰  سال این کار بود را توانستم کنار بگذارم . من سیستم تعویض بازی های رایانه ای را برای اولین بار در ایران ایجاد کردم که پیک محصول را برای مشتریان ارسال می کرد و محصول دسته دوم آن ها را می گرفت و برای ما می آورد تا دوباره آن را در سایت به فروش برسانیم . این کار یک کارآفرینی بود . اسم این سیستم که همه را متعجب کرده بود Easy Sale & Change گذاشتم . بارها این کنفرانس را در دانشگاه های مختلف ارائه کردم و با تشویق حضار رو به روشدم .

درست است کار متفاوت کردن حاصلش همین است ؛ با این کار دیگر کسی به سمت رقیب نمی رفت و ۱۰ درصد بازار سایت دیوار را گرفته بودیم . آن شب ها تا ساعت ۱۰ شب کار می کردم و آینده خوبی را متصور بودم .

خوب البته شرایط در آینده به شکل دیگری رقم خورد و فعالیت این سایت متوقف شد آن هم به دلیل کمبود وقت .

هیچ وقت تصور این را نمی کردم که این کسب و کار انقدر موفق شود ؛ بیشتر هدف من کسب درآمد مختصر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومانی در کنار کار دولتی بود ؛ ولی این کسب و کار در ماه ۶ ام به درآمد ماهیانه ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان رسید !!!

چه دوران خوبی بود ؛ هدف من از بیان مطالب بالا این بود که ترس را کنار بگذارید و یک شروع منطقی و حساب شده داشته باشید ؛ درسته یک استارت آپ را شروع کنید .

خوب جا دارد که در اینجا یک سری اطلاعات مهم جهت ایجاد یک فروشگاه اینترنتی ارائه کنم :

بودجه مورد نیاز :

۱ – دامنه سایت : حدود ۱۰۰٫۰۰۰ تومان برای یک سال

۲ – هاست سایت : حدود ۳۰۰٫۰۰۰ تومان برای ۵ گیگ فضا با بازدید نامحدود

۳ – تهیه یک نرم افزار سایت ساز : حدود ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

نکته : سایت سازهایی مثل وردپرس وجود دارند که با آنها می توانید فروشگاه اینترنتی خود را تاسیس کنید و کاملا رایگان و استاندارد هستم  ؛ این را به شما توصیه می کنم .

۴ – سپردن سایت به یک تیم برنامه نویسی یعنی یک شرکت طراحی سایت :

حدود ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می تواند هزینه در برگیرد که به هیچ وجه این آپشن را به شما توصیه نمی کنم . سپردن به تیم برنامه نویسی حرفه ای را به بانک ها ، موسسات بزرگ و شرکت ها توصیه می کنم ؛ زیرا که این ها همگی به دنبال یک سری امکانات برنامه نویسی شده هستند که در نرم افزار های عادی وجود ندارد و این کار نیازمند کد نویسی دقیق است .

۵- داشتن یک لپ تاپ  یا PC معمولی

۶- پرینتر و اسکنر

۷ – پاکت ها و جعبه های ارسال مرسولات

۸- مکانی برای فروشگاه که می تواند منزل ، دفتر کار یا مغازه باشد .

۹- داشتن یک خط ADSL یا WIMAX

۱۰ – داشتن یک تلفن همراه و سیم کارت

دانش لازم :

۱- آشنایی به کامپیوتر

۲- آشنایی اندک با برنامه نویسی

۳- توانایی کار کردن با نرم افزار سایت ساز و مدیریت سایت

۴ – آشنایی متوسط به زبان انگلیسی

۵- پشتکار و صبر و حوصله

۶ – توانایی پاسخ گویی به تلفن ، مدیریت موجودی محصولات ، به روزرسانی قیمت ها ، کنترل کالا و ارسال آن ، محصول گذاری ، تبلیغات و …

۷- داشتن خلاقیت و نوآوری

۸- آشنایی نسبی با کسب و کار

۹- توانای لازم برای اخذ نماد اعتماد

۱۰ – توانایی لازم برای اخذ درگاه پرداخت

۱۱ – آشنایی با WORD

۱۲- آشنایی با برنامه فوتوشاپ

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *