عرضه اولیه را تا چه زمانی نگه داریم ؟

عرضه اولیه را تا چه زمانی نگه داریم ؟

به طور کلی سهام هایی که برای اولین بار در بورس عرضه می شوند را عرضه اولیه می گویند . این سهم ها معمولا با قیمتی ارزان تر از ارزش واقعی خود عرضه می شوند و با استقبال بسیار زیادی از طرف سهامداران رو به رو می شوند . برای خرید این سهم ها در روز عرضه صف بسیار طولانی تشکیل می شود و به هر کد بورسی مقدار مساوی و عادلانه ای سهم تعلق می گیرد .

در روزهای بعدی این سهم درست مانند سایر سهم های دیگر در دسترس سهامداران قرار می گیرد و در صورتی که فرد بتواند در صف خرید موفق به ثبت سفارش شود و به میزان لازم سهام عرضه شود صاحب سهام می شود که این اتفاق هیچ گاه رخ نمی دهد زیرا که صف خرید بسیار قوی است و فقط حدود ۰٫۵ درصد از کسانی که در صف خرید قرار گرفته اند می توانند صاحب سهم شوند .

معمولا به علت تقاضای زیاد سهامداران در روزها و هفته های اولیه حتی به مدت یک ماه این سهم ها قابل خریداری نمی باشند و یا بسیار سخت می توان آن ها را به صورت سرخطی و با ثبت پیش سفارش در روزهای بعدی خریداری کرد .

حال سوالی که پیش می آید این است که این سهم ها را تا چه زمانی نگهداری کنیم ؟ همواره بسیاری از سهام داران با اولین منفی از سهم خارج می شوند . در ۹۰ درصد از مواقع عرضه اولیه ها بعد از ثبت اولین منفی خود ثبات خود را ازدست می دهند و دیگر قابل اطمینان نیستند بنابراین بهترین کار فروش این سهم ها است . البته تعداد انگشت شماری از سهم ها وجود دارند که بعد از اولین منفی دوباره و خیلی سریع یک موج پیشرو و صعودی را راه می اندازند و مجددا سوددهی می کنند . بنابراین باید نوع سهم را بشناسید . برای این کار به ارزش خریداری شده توسط شما باید توجه کرد . در صورتی که سهمی مانند شستا به قیمت و ارزش بسیار بالایی عرضه گردد اکثر سهامداران آن را نگهداری می کنند و به دنبال کسب سود بیشتری هستند .

تا زمانی که اولین منفی برای عرضه اولیه ها حاصل نشده است قیمت های پایانی به طور معمول بسیار ضعیف هستند و به طور کل سهام عرضه شده رشد پیدا نمی کند . ولی درست بعد از اولین منفی سهم حالت آزاد پیدا می کند و خرید و فروش های بسیار بیشتری انجام می گیرد .

یک تفکر وجود دارد که سهام عرضه اولیه را تا یک سال یا در بازه زمانی بلندمدت نگهداری کنیم . این تفکر کاملا غلط است زیرا که سهام شما در بلند مدت نوسان بسیار زیادی دارد و اگر به طور مثال شما در مدت یک سال ۵۰ درصد از سهام خود سود بگیرید همین سود را می توانید در بازه زمانی ۲ ماهه ، ۴ ماهه و … یعنی در بالاترین نقطه اوج نمودار سهام سود کنید . پس بهترین کار خریداری سهم با توجه به نمودار قیمتی ، اخبار بازار ، شاخص کل و الگوهای تکنیکالی است .

عرضه اولیه تا زمانی عرضه اولیه است که هویت خود را حفظ کند و هر روز صف خرید باشد . به دلیل این که سهامداران دوست ندارند سهام خود را به فروش برسانند معمولا حجم معاملاتی پر نمی شود و این یعنی این که شما نمی توانید به دلیل پر نشدن حجم معاملاتی قیمت پایانی خوبی داشته باشید و اگر قیمت لحظه ای ۵ بخورد ، قیمت پایانی برای شما مثلا ۲ درصد می خورد و پول شما تنها ۲ درصد سود می کند .

در تصاویر زیر اولین سقوط سهام درست جایی است که عرضه اولیه تبدیل به یک سهم عادی می شود .

امروز شما با مفهوم عرضه اولیه آشنا شدید و شما می توانید بهترین مدیریت را روی این سهم ها انجام دهید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *