سهام داری کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت

سهام داری کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت :

سهام داران سهام را به مدت مشخصی نگهداری می کنند ؛ امروز سعی بر این دارم که برای شما مدت زمان نگهداری سهام را برای شما مقایسه کنم تا متوجه شوید که بهترین زمان نگهداری یک سهم چه مدت است و مزایا و معایب هر کدام از آنها چیست .

به طور کلی سهم را می توانید برای مدت زمان کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت نگهداری کنید . البته ما یک بازه زمانی لحظه ای را به آن اضافه می کنیم که آن را نوسان گیری نام گذاری می کنیم .

بررسی سهام داری کوتاه مدت :

زمانی که شما یک سهم را از چند روز تا چند هفته نگهداری می کنید سهام دار کوتاه مدت هستید . از جمله مزایای سهام داری کوتاه مدت کسب سودهای شارپی و سریع از الگوها است که البته با ریسک های خود نیز همراه است . معمولا سهام داران بسیار حرفه ای و سهام داران بسیار تازه وارد به صورت کوتاه مدت سهامداری می کنند . سهام داران تازه وارد از ترس این که سرمایه خود را از دست ندهند دائما دست به خرید و فروش های متوالی می زنند و معمولا دچار مشکل می شوند که صد البته این لازمه پیشرفت است و شما بدون آزمون و خطا و کسب تجربه در بازار بورس نمی توانید موفق شوید . درست عکس سهام داران تازه وارد سهام داران حرفه ای دست به خرید کوتاه مدت می زنند هدف سهامداران حرفه ای و تریدرها از این کار و سبک معامله کسب بیشترین سود  در کمترین زمان ممکن است . معمولا در بازارهای پرنوسان و نزولی خریدهای کوتاه مدت کمی دشوار می باشد زیرا برای این که الگو روند خود را پیدا کند و به سوددهی برسد نوسان های زیادی را رقم خواهد زد و سرمایه شما بالا و پایین خواهد شد . این سبک از معامله همراه با ریسک زیاد است و بهترین سود ممکن را به شما خواهد رساند . در این سبک از سهامداری شما درگیر باز و بسته شدن سهم ها و خواب سرمایه نمی شوید . سرمایه شما دائما در گردش است و سهامداران کوتاه مدت از افزایش سرمایه ها و مجامع دوری می کنند زیرا که گردش سرمایه را دوست دارند و به دنبال این هستند که سرمایه خود را به سرعت افزایش دهند . از ضعف های این سبک از سهامداری استرس زیاد و لزوم آن وقت گذاشتن پیوسه در طول روز پشت پلتفرم های معاملاتی است ؛ یعنی شما باید دائما نوسانات قیمت را زیر نظر بگیرید تا بتوانید بهترین سود را بگیرید .

در این سبک سهامداران به دنبال سیگنال های کوتاه مدت ، لحظه ای ، کلیدی و انفجاری هستند ؛ این سیگنال ها سخت پیدا می شوند و لزوم آن رصد دائم سهم ها و وقت گذاری بسیار زیاد است از طرف دیگر امکان FAIL شدن سهم ها و عدم صعود الگوها نیز وجود دارد که خود ترمزی بر کسب درآمد و کسب سود است .

بررسی سهام داری میان مدت :

زمانی که شما سهمی را برای یک ماه تا چند ماه نگهداری می کنید شما یک سهامدار میان مدت هستید . در این سبک که بیشتر سهامداران جا افتاده تر و با تجربه و آرام به دنبال آن هستند الگوهایی انتخاب می شوند که روند خوبی را آغاز کرده اند و قرار است سود خوبی را با صبر و حوصله به شما دهد . خبری از استرس ها و نوسان های سهام داری کوتاه مدت در سهام داری میان مدت وجود ندارد ؛ شما سهم را خریداری می کنید و نیازی نیست قیمت ها و روند الگو را هر روز چک کنید بلکه فقط باید آخر هر هفته میزان تغییرات را مشاهده کنید و تصمیم گیری کنید که آیا سهم را نگهداری کنید یا آن را به فروش برسانید . پیدا کردن الگوهای میان مدت کار آسانی می باشد و سوددهی خوبی را به همراه خواهد داشت . کمتر درگیر صف های خرید و فروش می شوید و زمان کمی را پشت پلتفرم معاملاتی سپری خواهید کرد . اگر شاغل هستید و یا وقت زیادی برای سهامداری ندارید و در عین حال به دنبال کسب سودهای منطقی هستید این سبک از سهام داری مناسب شما است .

بررسی سهام داری بلند مدت :

در این سبک شما سهم را به مدت ۶ ماه تا ۱ سال نگهداری می کنید . مهمترین ضعف این گونه سهام داری رشد کم سرمایه شما نسبت به زمان می باشد به عبارت ساده تر این که فرض کنید سهم شما در بازه زمانی ۱ ماه ۳۰ درصد سود داده است و در مدت زمان ۳ ماه ۶۰ درصد و در مدت زمان ۶ ماه ۹۰ درصد ؛ و در ۶ ماه بعد تنها ۶۰ درصد سود داده است . با نگهداری سهم به مدت یک سال تمام این نوسانات شامل حال شما خواهد شد و خواب سرمایه خواهید داشت .

سهام داری بلند مدت برای افرادی که سرمایه بسیار زیادی دارند و همچنین برای کسانی که تحلیل تکنیکال نمی دانند و فقط به دید یک بازار سرمایه گذاری به سهم نگاه می کنند مناسب است . در این سبک از سهام داری آهسته و پیوسته سود می کنید و خبری از کسب سود سریع نیست . از استرس و هیجان و درگیری ذهنی خبری نیست و اصلا نیاز نیست هیچ وقتی را برای سهام داری بگذارید . آدم های بسیار صبور و خوش بین این سبک از سهامداری را تحمل می می کنند .

بررسی نوسان گیری به جای سهام داری :

نوسان گیری به طور کلی با هیجان و استرس بسیار زیادی همراه است و فقط مختص بازارهای منفی پر نوسان و پیچیده است . پیشنهاد ما سهام داری است . معمولا افراد خیلی حرفه ای به دنبال نوسان گیری هستند و گاهی وقت ها نوسان گیری را به سهام داری کوتاه مدت ترجیح می دهند . 

روحیات خود را بشناسید ومیزان سواد بورسی خود را مورد ارزیابی قرار دهید  سپس سبک سهام داری خود را انتخاب کنید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *