ریسک به ریوارد

ریسک به ریوارد

مفهوم ریسک به ریوراد یا همان RISK REWARD ) ، R.R ) به معنای خطر کردن برای کسب سود می باشد . ریسک به ریوارد حاصل تقسیم کردن حد ضرر به حد سود است یعنی به عبارت سادتر این که ما می آییم نسبت حد ضرر به حد سود را مشخص می کنیم .

ریسک به ریوارد اگر پایین عدد ۱ باشد ؛ آن معامله ، معامله بسیار خوبی خواهد بود .

مثال :

فرض کنید سهمی را به قیمت ۲۰۰۰ ریال خریداری کرده اید و پیش بینی می کنید این سهم تا ۳۰۰۰ ریال رشد خواهد داشت ( حد سود ) و از طرف دیگر فکر می کنید سهم شما تا ۱۰۰۰ ریال ممکن است نزول داشته باشد ؛ برای محاسبه ریسک به ریوارد به صورت زیر عمل می کنیم :

قیمت خرید را از حد ضرر کم می کنیم = A

حد سود را از قیمت خرید کم می کنیم = B

در نهایت A را بر B تقسیم می کنیم .

 

۲۰۰۰-۱۰۰۰=۱۰۰۰=A

۳۰۰۰-۲۰۰۰=۱۰۰۰=B

A/B=1

 

در صورتی که حاصل عبارت زیر ۱ باشد معامله خوبی داریم و حتی اگر ۱ باشد نیز معامله خوبی است ؛ ولی اگر عدد حاصل از ۱ بالاتر باشد معامله ما ریسک دارد .

 

کاربرد ریسک به ریوارد :

در بورس از ریسک به ریوارد بسیار استفاده می شود ؛ البته شما می توانید از ریسک به ریوارد در کلیه معاملات خود استفاده کنید و این گونه ارزش معامله خود را بسنجید .

شاید جالب باشد که در زندگی ریسک به ریوارد کاربرد زیادی دارد ؛ اگر من زبان انگلیسی را ادامه دهم آیا شانس این را دارم که ۵ سال دیگر در خارج از کشور تحصیل کنم ؟ آیا اگر من از خیابان انقلاب به سمت شرق بروم زودتر به مقصد می رسم یا از خیابان جمهوری ؟

زندگی ما پر است از لحظه ها ، روزها ، تصمیمات و انتخاب هایی که سرنوشت ما را رقم می زند . 

همواره ریسک به ریوارد تصمیمات خود را بسنجید و بعد اقدام به انجام آن کار کنید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *