روان شناسی رهایی از درگیری ذهنی

روان شناسی رهایی از درگیری ذهنی

حتما برای شما پیش آمده است که یک اتفاق بد یا یک درگیری ذهنی ذهن شما را درگیر کرده است و از آن رهایی پیدا نمی کنید . شروع به کار کردن می کنید و دوباره همان درگیری ذهنی پیش می آید . گذراندن چنین شرایطی بسیار دشوار است .

برای حل این مشکل با ما همراه باشید .

تحقیقات ثابت کرده است که نوشتن مشکلات بر روی کاغذ راه حل بزرگی برای حل این مساله است برای این کار یک کاغذ بردارید یا اپلیکیشن Note گوشی خود را باز کنید و مشکلی که در ذهن شما به وجود آمده را یادداشت کنید .

اگر درگیر موضوعی کاری هستید و یا سرتان شلوغ است به خود بگویید بعدا در مورد آن فکر خواهید کرد . البته می دانم که همین کار هم کار سختی است مخصوصا اگر این درگیری یک درگیری ذهنی و همراه با ناراحتی و دل شکستگی باشد .

خبر خوب این است که اگر این مساله ناراحتی باشد بعد از مدتی از شدت آن کاسته خواهد شد ولی به این نکته توجه کنید تا زمانی که خود را قانع نکنید این مشکل شما را رها نخواهد کرد .

اگر سر شما کمی خلوت است یادداشت خود را باز کنید . به این موضوع فکر کنید که چه چیزی باعث چنین رخ دادی شده است . سعی کنید عامل اصلی را شناسایی کنید و در مورد آن فکر کنید . 

اگر کنترل کردن عامل دست شما نیست به اصل مشکل فکر کنید . راه حل ها را کنار هم قرار دهید و آنها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بهترین راه حل را انتخاب کنید .

از راه حذف گزینه ها استفاده کنید و هر کدام از موارد را با دلایل منطقی و قانع کردن خود حذف کنید تا به بهترین گزینه ممکن برسید .

سپس آن گزینه را انتخاب کنید و روی آن به خوبی فکر کنید .

حالا مرحله بعدی فرا می رسد شما باید به خود بگویید اگر دیگران جای شما بودند با این مشکل چه می کردند ؟ سعی کنید از دیگران هم مشورت بگیرید . دوستان صمیمی کمک زیادی به شما خواهند کرد در صورتی که مشاوران شاید نتوانند به شما چنین کمکی کنند زیرا که آنها برای شناختن شما به ماه ها زمان نیاز دارند ولی یک دوست خوب و منطقی می تواند بهترین راه حل ها را به شما پیشنهاد دهد .

حالا که توانستید بهترین راه حل را انتخاب کنید شاید دل شما و فکر شما هنوز آرام نشده باشد . برای این کار کافی است که خود را قانع کنید که بهترین راه حل ممکن را انتخاب کردید و در طول روز این را با خود مرور کنید تا از مشکل رهایی پیدا کنید .

در واقع گذشت زمان همه چیز را درست خواهد کرد .

همچنین اگر از دست کسی ناراحت هستید به خود بگویید از شخصیت او بیش از این انتظار نمی رفت و سعی کنید حرکت او را طبیعی بدانید و به قول خودمان بگویید که این فرد مدلش همین است و سعی کنید این ناراحتی را فراموش کنید .

با گذشت زمان به قدرتی می رسید که هرگاه همان فرد قدیمی را دید که حرکتی ناراحت کننده از او سر زد دیگر از دست او ناراحت نمی شوید زیرا که می دانید مدل اخلاقی آن فرد همین است و چیزی بالاتر از آن از او انتظار نمی رفته است .

 

Avatar

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *