خرید موفق در بورس

خرید موفق در بورس

امروز تصمیم گرفتم برای شما از ویژگی های خرید موفق در بورس بگویم . به طور کلی برای این که خرید موفقی در بورس داشته باشید و بتوانید سهامداری کنید باید فاکتورهای مناسبی را برای خرید مدنظر قرار دهید .

این عوامل را به صورت گام به گام با هم مرور می کنیم تا بهترین عملکرد را در هر کدام داشته باشید :

۱- شاخص کل :

شاخص کل یکی از مهمترین عوامل اثرگذار برای خریداری سهم است به طوری که حتی اگر سهم مدنظر شما برای خرید بهترین الگو را هم داشته باشد با این حال شاخص کل باید وضعیت مناسبی داشته باشد . به طور کلی شاخص کل در ابتدای بازار اگر از نقطه ای شروع به حرکت کند و بعد از چند ساعت صعود یا نزول کند تا زمان توقف بر قیمت سهم های بازار اثر می گذارد .

اگر روند شاخص کل مثبت و در حال قوی شدن باشد در چنین حالتی شما باید سهم مورد نظر خود را سریع تر خریداری کنید زیرا که صف خرید به زودی شکل می گیرد و ممکن است که شما دیگر نتوانید سهم مورد نظر را خریداری کنید . از طرف دیگر باید دقت کنید در صورتی که سهمی صف خرید باشد و روند مثبت متوقف شود در چنین حالتی ممکن است صف خرید سهم شما ریزش داشته باشد و از مثبت ۵ بر روی اعداد ۲ یا ۳ بنشیند . توجه داشته باشید که اگر روند شاخص کل از مثبت به سمت منفی حرکت کند و روند صعودی متوقف و تبدیل به روند نزولی شود در چنین حالتی امکان این که صف های خرید از بین برود تشدید می شود . پس همواره باید شاخص کل را قبل از خرید سهم مدنظر قرار دهیم .

درست برعکس این اتفاق ممکن است که برای شاخص کل رخ دهد یعنی شاخص کل از منفی به سمت مثبت حرکت کند . در چنین حالتی صف های فروش جمع می شوند و حتی ممکن است تبدیل به صف خرید شوند .

تمامی توضیحات بالا برای سهم های خوب بازار است که الگوی خوبی دارند اگر الگوی سهم مدنظر بد باشد صف خرید یا فروش دست نخورده باقی می ماند و یا ضعیف تر می شود .

همواره شاخ کل بر روی معاملات اثرگذار است پس به شرایط بازار در هنگام خرید نگاه کنید . می توانید از نمودار ها و وضعیت شاخص کل در طول روز استفاده کنید .

۲- ساعت انجام معامله :

ساعت انجام معاملات یک عامل کلیدی و مهم است ؛ به طور کلی در ساعت های رند مثل ۱۰ و ۱۱ روند شاخص کل متوقف می شوند یا ثبات پیدا می کند . ساعت های ۱۰ و ۱۱ کلیدی ترین ساعت ها در بازار هستند و احتمال این که شاخص کل تغییر رفتار دهد زیاد است . علت این موضوع این است که قیمت طلا و سکه در سایت ها اعلام می شود و از آن جا که قیمت طلا و سکه بر روند معاملات و تورم زیاد است و همچنین یک عامل مستقیم است یک فاکتور مهم به شمار می آید که باید مورد توجه قرار گیرد .

در ساعات ابتدایی بازار سهم ها به طور معمول وضعیت روز قبل خود را دارند و اگر دیروز بازار خوب بوده باشد صعودی هستند ولی با شروع بازار و با سقوط شاخص کل صف های خرید جمع می شوند یا ضعیف تر می شوند و کل بازار تحت تاثیر روند جدید شاخص کل قرار می گیرند .

۳- الگوی سهم :

مهمترین دلیلی که برای خرید سهم داریم الگوی سهم است . همواره تمام تحلیل گران تکنیکال به دنبال این هستند که سهم های بازار را گلچین کنند تا بهترین الگوها را برای خرید داشته باشند . الگوهای زیادی در تحلیل تکنیکال وجود دارند که هر کدام قوانین خاص خود را دارند . الگوی مثلث ، کانال ، الماس ، فنجان و … در واقع شما باید سهم مورد نظر خود را در بهترین زمان و در بهترین موقعیت الگویی خریداری کنید تا خرید موفقی انجام دهید .

۴- قیمت لحظه ای و پایانی :

قیمت لحظه ای همان قیمتی است که سهم با آن در همان لحظه معامله می شود . اگر شرایط بازار خوب باشد بهتر است که سهم را به قیمت گران خریداری کنید و اگر بازار پرنوسان و آشفته است ؛ سهم را در قیمت معقول خریداری کنید . از طرف دیگر قیمت پایانی در نوسانات بازار ثبات سهم شما را نشان می دهد . اگر قیمت پایانی بالا باشد و قیمت لحظه ای پایین و شرایط بازار در حال بهبود باشد در چنین شرایطی احتمال بازگشت قیمت لحظه ای به قیمت پایانی و رشد قیمت بسیار محتمل است پس باید از فرصت خرید پیش آمده استفاده کرد و سریع تر سهم را خریداری کرد ؛ درست برعکس چنین شرایطی ممکن است برای شما پیش بیاید .

۴- اخبار روز و تحلیل بنیادی :

شما همواره باید از اخبار روز سهم و مسائل بنیادی آگاهی کافی داشته باشید . بسیاری از اطلاعات حقوقی ، کلیدی و مهم در سایت کدال اطلاع رسانی می شوند و شما با مراجعه به سایت کدال می توانید از اخبار روز سهم آگاهی پیدا کنید و بدانید سهم چه مقدار افزایش سرمایه داده یا می خواهد بدهد و همچنین چه زمانی سهم بسته یا بازگشایی خواهد شد . همچنین شما باید اخبار روز سهم را در بازار مورد توجه قرار دهید .

۵- گروه سهم :

این که سهم شما در کدام گروه و صنف قرار دارد بسیار مهم است . در گروه بانکی ها است یا در گروه سیمانی و … شما باید همواره وضعیت هم گروهی های سهم خود را مورد توجه قرار دهید و سهم های هم گروه را در کنار خرید خود مورد توجه قرار دهید . اگر بازار سیمانی ها سبز و سودده است ؛ پس سهم سیمانی می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد .

۶- حمایت شدن سهم :

خیلی پیش آمده که شما سهمی را در بهترین زمان بازار، شاخص کل و با بهترین الگو خریداری می کنید ولی سهم حمایت نمی شود و بالا نمی رود . گاهی وقت ها هیچ چاره ای نیست و شما باید از خرید سهم صرف نظر کنید .

۷- مشخص کردن حد ضرر :

حد ضرر را برای خود قبل از خرید مشخص کنید تا ضرر بیشتر از حد متعارف نکنید .

۸ – صبر داشته باشید :

هنگامی که سهمی را خریداری کردید زود به نوسانات بازار و تغییرات قیمت سهم واکنش نشان ندهید . آرامش خود را حفظ کنید تا سهم شما ثبات پیدا کند و روند خود را پیدا کند . اول بازار همواره هیجانی است و زمان مناسبی برای تصمیم گیری نیست . توجه داشته باشید که در ساعات پایانی بازار روند معاملات سهم تشدید می شود یعنی اگر سهم مورد نظر شما منفی باشد منفی تر و اگر مثبت باشد مثبت تر می شود .

برای انجام یک خرید موفق لازم است که نکات بالا را مورد توجه قرار دهید و با توجه به تمام موارد فوق در کنار هم دست به یک خرید موفق بزنید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *