تقسیم بندی پرتوی چگونه باشد ؟

تقسیم بندی پرتوی چگونه باشد ؟

یکی از موضوعاتی که همواره ذهن سهام داران را درگیر کرده است این است که چه تعداد سهم در پرتفوی خود داشته باشند . به طور کلی شما از یک تا بی نهایت سهم می توانید در پرتفوی خود داشته باشید . نکته مهم این است که تعداد سهم هایی که شما انتخاب می کنید در واقع نشانگر میزان تقسیم شدن پول شما است .

تعداد سهم های شما باید به گونه ای باشد که بتوانید آن را به آسانی مدیریت کنید و بیشترین سود ممکن را از سهامداری بدست آورید . اگر تعداد سهم های شما خیلی کم باشد این خطر وجود دارد که بخش عظیمی از سرمایه شما دچار مشکل شود . به طور مثال تصور کنید شما ۵۰ میلیون تومان سرمایه دارید و پرتفوی خود را به ۲ سهم تقسیم کرده اید . مثلا ۲۵ میلیون تومان سهم فملی خریداری کرده اید و ۲۵ میلیون تومان هم سهم آریا که به تازگی عرضه شده است . فردا خبری می آید مبنی بر این که شرکت آریا به علت شفافیت برخی از فعالیت ها در چند ماه اخیر به مدت ۳ ماه بسته است . در چنین حالتی نصف سرمایه شما به خواب می رود و راکد می شود . یا تصور کنید شرکت آریا ورشکست می شود در چنین حالتی نصف سرمایه خود را برای همیشه از دست خواهید داد .

از طرف دیگر این امکان وجود دارد که سهم آریا فردا منفی ۵ درصد بخورد . در چنین حالتی بخش عظیمی از سرمایه شما ۵ درصد کم می شود و از بین می رود و دلایل بسیار دیگر …

پس به طور کلی تقسیم بندی پرتفوی به تعداد سهم کم کار اشتباهی است .

حال تصور کنید تعداد سهم های پرتفوی شما زیاد و تعداد ۱۰ عدد باشد . در چنین حالتی مدیریت پرتفوی بسیار دشوار خواهد بود . زیرا که تعداد خبرهایی که در سامانه کدال برای سهم های شما می آید بسیار زیاد است ؛ از طرف دیگر باز و بسته شدن سهم های شما و همچنین افزایش سرمایه ها و الگوهایی که سهام شما می سازند بسیار زیاد است برای همین مدیریت چنین پرتفویی کار بسیار سخت و زیان دهی است . درست مانند یک پرتوی با تعداد سهم کم اینجا هم مشکل قبل وجود دارد و شما نمی توانید سود خوبی از معاملات کسب کنید زیرا که سرمایه شما به ۱۰ قسمت تقسیم شده است و درست نمی دانید که آیا در حال سود کردن هستید یا در حال ضرر کردن !

حال سوال این است که چگونه پرتفوی خود را تقسیم کنیم ؟ تعداد استاندارد سهم هایی که در یک پرتفوی می توانند قرار گیرند ۴ تا ۶ عدد است ؛ این عدد کاملا سلیقه ای است و شاید کارشناسان دیگر اعداد دیگری را پیشنهاد دهند ولی به طور کلی مدیریت ۴ تا ۶ عدد سهم کار دشواری نیست و این شانس وجود دارد که سود خوبی کسب کنید .

در واقع شما با این کار ۴ سهم بسیار خوب و مطمئن را پیدا می کنید ولی پیدا کردن ۱۰ سهم خوب کار دشواری است و کسب سود از آن دشوار تر . پس این اشتباه بزرگ را انجام ندهید . اتفاقی که می افتد این است که پرتفوی و سرمایه خود را در حال درجا زدن خواهید دید و سرمایه و وقت خود را تلف خواهید کرد ولی با تقسیم بندی پرتفوی خود به تعداد سهم استاندارد بهترین سود را خواهید کرد زیرا که سهم های شما گلچین شده و قابل مدیریت هستند .

در واقع تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نباید قرار دهید .

فلسفه چنین کاری این است که سود کردن و رشد سرمایه و کل تحلیل تکنیکال بر اساس الگوها و احتمال بنا شده است . یعنی شما اگر ۱۰ سهم را خریداری کنید احتمال این که ۷۰درصد الگوها بگیرند و ۷ سهم شما بالا بروند و ۳ سهم شما نزول داشته باشد چیز بسیار طبیعی است . برای همین است که داشتن ۲ سهم در پرتفوی احتمال این را به وجود می آورد که هر ۲ سهم شما نزول داشته باشند چون نسبت احتمال گرفتن الگوها ۷۰ به ۳۰ درصد است .

پس قانون احتمالات باعث این می شود که شما همواره تعداد سهم های خود را بین ۴ تا ۶ سهم نگه دارید .

همین امروز پرتفوی خود را سرو سامان دهید و اصولی سهامداری کنید تا بر اساس قانون احتمالات بتوانید موفق شوید .

 

 

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *