تفاوت قیمت لحظه ای و پایانی

تفاوت قیمت لحظه ای و پایانی

امروز تصمیم دارم تفاوت قیمت لحظه ای و پایانی را برای شما شرح دهم . به طور کلی اگر در پرتفوی پلتفرم سهامداری خود دقت کرده باشید دو نوع قیمت وجود دارد که یکی به نام قیمت لحظه ای و دیگری به نام قیمت پایانی درج شده است .

تفاوت این دو در این است که قیمت لحظه ای نوسانات قیمت در همان لحظه را نشان می دهد ولی قیمت پایانی نوسانات قیمت را به صورت میانگین نشان می دهد .

فرض کنید شما سهم خزر را خریداری کرده اید و بازار بازگشایی می شود و قیمت لحظه ای سهم به مثبت ۵ درصد می رسد ؛ به طور مثال شما ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان داشته اید اگر شما به پرتفوی خود دقت کرده باشید خواهید دید که ارزش سهم شما به اندازه ۵ درصد افزایش پیدا کرده است ؛ یعنی ۵۰۰/۰۰۰ تومان سود کرده اید . بعد از گذشت ۱ ساعت قیمت لحظه ای به منفی ۵ درصد خواهد رسید در چنین حالتی ارزش سهم شما ۵۰۰/۰۰۰ تومان کاهش پیدا خواهد کرد و به ارزش ۹/۵۰۰/۰۰۰ خواهد رسید .

پس به طور کلی قیمت لحظه ای نوسانات سهم را در لحظه نشان می دهد و قیمت اگر در همان لحظه بالا یا پایین برود ارزش سهم شما در همان روز تغییر پیدا خواهد کرد . به طور کلی افراد نوسان گیر بر روی این قیمت زوم می کنند و با تغییرات قیمت لحظه ای سهم را خریداری می کنند و به فروش می رسانند . در حالی که افرادی که سهامداری می کنند و به دنبال نوسانگیری نیستند قیمت پایانی را مورد توجه قرار می دهند .

حال سوال پیش می آید که قیمت پایانی چیست ؟ قیمت پایانی در واقع ارتباط مستقیم با حجم مبنا دارد . زمانی که حجم معاملات روی قیمتی به میزان حجم مبنا حجم بخورد ؛ قیمت پایانی به همان میزان تغییر خواهد کرد . تصور کنید سهم فاذر را خریداری کرده اید و حجم مبنای این سهم ۵/۰۰۰/۰۰۰ است و به میزان ۵/۰۰۰/۰۰۰ حجم روی مثبت ۵ درصد معامله شده است در چنین حالتی قیمت پایانی ۵ درصد خواهد بود .

به زبان ساده تر این که قیمت پایانی میانگینی از خرید و فروش ها و حجم معاملات انجام شده است . یعنی اگر به اندازه حجم ۲/۵۰۰/۰۰۰ روی منفی ۵ معامله شود و به اندازه حجم ۲/۵۰۰/۰۰۰ حجم روی مثبت ۵ معامله شود و حجم مبنا هم ۵/۰۰۰/۰۰۰ باشد در چنین حالتی قیمت پایانی برابر است با ۲ / ۲/۵۰۰/۰۰۰ – ۲/۵۰۰/۰۰۰ که برابر با صفر می شود ؛ یعنی قیمت پایانی در روز بعد همان روز ۰ درصد خواهد بود .

 

به طور مثال تصور کنید شما ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان سهم خزامیا روی قیمت لحظه ای ۰ خریداری کرده اید و قیمت لحظه ای به مثبت ۵ رسیده است و شما ۵ درصد سود کرده اید ولی قیمت پایانی ۰ درصد است . این به معنی این می باشد که شما در همان روز ۵ درصد در سود هستید و اگر سهم را تا فردا نگهداری کنید با توجه به قیمت پایانی صفر شما فردا هیچ سودی نخواهید کرد زیرا که قیمت پایانی ۰ خواهد بود .

پس به طور کلی اگر یک جمع بندی بخواهیم داشته باشیم به این خواهیم رسید که قیمت لحظه ای برای همان روز است و قیمت پایانی برای فردا ؛ در واقع قیمت پایانی مبنا و صفر معاملاتی فردا خواهد بود . سهامداران به قیمت پایانی توجه می کنند و نوسان گیر ها به قیمت لحظه ای . پس همواره قیمت لحظه ای و پایانی را در خرید و فروش های خود مورد توجه قرار دهید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *