اهمیت داشتن هدف در زندگی و کار

اهمیت داشتن هدف در زندگی و کار

اهمیت داشتن هدف در زندگی و کار به قدری زیاد است که شما در آینده به پشت سر خود نگاه خواهید کرد و متوجه می شوید که در جایگاهی که دوست دارید قرار ندارید و حسرت آن را خواهید خورد پس بهتر است از همین امروز خودتان را بشناسید و در زندگی خود هدف گذاری مهمی انجام دهید .

شاید شما با خود بگویید ای کاش در چرم سرمایه گذاری می کردم ؛ ای کاش قند زیاد مصرف نمی کردم که دیابت بگیرم ؛ ای کاش پول خود را پس انداز کرده بودم .

داشتن هدف و برنامه ریزی در زندگی بسیار مهم است زیرا که این هدف است که شما را به آرزوی های خود می رساند و به شما انگیزه می دهد . البته این هدف گذاری باید دست یافتنی و کاملا منطقی باشد . مثلا شما نمی توانید به خود بگویید که هدف من این است که به کره ماه سفر کنم در حالی که وضعیت مالی شما مناسب نباشد و مدرک تحصیلی معتبری نیز نداشته باشید .

پس اهداف باید هوشمندانه و منطقی انتخاب شوند . امروز به شما کمک خواهیم کرد تا اهداف خود را به صورت کاملا منطقی و برنامه ریزی شده انتخاب کنید تا در آینده از این انتخاب خود لذت ببرید .

حال سوال پیش می آید با توجه به چه عواملی هدف گذاری کنیم ؟

عوامل موثر در هدف گذاری در طول زندگی :

۱- شناخت روحیات خود

خود را به خوبی بشناسید ؛ شما از نظر روحی فردی با پشتکار بالا هستید یا نه دوست دارید یک پروژه را سریع به اتمام برسانید ؟ روحیه لطیفی دارید یا نه این گونه نیست و از انجام کارهای سخت و همراه با خشونت مثل گرفتن اشرار ترس ندارید ؟

کارهای هنری را دوست دارید یا کارهای استدلالی مثل ریاضی ؟

کارکردن را بیشتر دوست دارید یا پول در آوردن را ؟

آرامش را دوست دارید یا محیط شلوغ و اتحاد و همکاری را  ؟

۲- علایق خود را بشناسید

برای کشف کردن علایق خود کمی به خود فکر کنید و ببینید که از انجام دادن چه کارهایی لذت می برید ؟ همچنین از دیگران بپرسسید که شما را چگونه انسانی می دانند ؟

۳- استعدادهای خود را کشف کنید

استعدادهای خود را کشف کنید نه این که آنها را بشناسید ؛ منظور از این جمله این است که شما باید این استعدادهای خود را با تجربه کارهای گوناگون بدست آورید . مثلا اگر که دوست دارید قهرمان ورزش دوچرخه سواری شوید یک روز دوچرخه خود را بردارید و با آن چرخی بزنید و در یک کلاس دوچرخه سواری ثبت نام کنید ؛ ببینید آیا در این رشته استعدادی دارید یا نه ؟

۴- سرمایه خود را در نظر بگیرید 

هر کسی به خوب خود می داند که چه مقدار سرمایه دارد . آیا بودجه شما برای رسیدن به آن هدف کافی است ؟ مثلا آیا بودجه شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا کافی است ؟ برای تاسیس یک مغازه در خیابان جمهوری چطور ؟

در واقع بودجه یک محدودیت در هدف گذاری است که شما را در انتخاب هدف با ایجاد محدودیت کمک خواهد کرد .

۵- برنامه ریزی ۳ مرحله ای

در مورد برنامه ریزی در ۳ مرحله مطلبی جداگانه در Netfekr قرار دادیم ؛ شما با مطالعه آن قطعا راهنمایی خواهید شد ؛ پس نیاز است که این مطلب را نیز مطالعه فرمایید.

شما در حال حاضر با اهمیت هدف گذاری و نحوه این هدف گذاری آشنا شدید . یک کاغذ بردارید و ببینید به چه کارهایی علاقه دارید و در آن استعداد دارید . این موارد را یادداشت کنید و بعد از آن سعی کنید ۵ مرحله بالا را در مورد آن بسنجید تا یک هدف گذاری منطقی و خوب را انجام داده باشید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *