اصول فروشگاه داری

اصول فروشگاه داری

امشب قرار است نکاتی را که باید در یک فروشگاه رعایت کنیم را توضیح دهیم .

نکات زیر برگرفته از آخرین استانداردهای مدیریت فروشگاه می باشد که در تمام دنیا به اجرا در می آید و لازم است که شما با این اصول آشنا باشید .

۱- نور فروشگاه :

کلیه محصولات فروشگاه باید زیر نور واضح و مشخص باشند . از لامپ های آفتابی و صدفی استفاده کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نور لامپ ها و تنظیم نور محیط مطلب تنظیم نور محیط را در Netfekr مطالعه فرمایید .

در واقع نور خوب در محیط فروشگاه باعث افزایش فروش محصولات می شود .  در محل کسب خود تا جایی که می توانید از نور طبیعی یعنی همان نور خورشید استفاده کنید و در صورتی که برخی از نقاط فروشگاه کم نور بود لازم است که از لامپ های آفتابی و یا صدفی استفاده نمایید .

نور باعث می شود که محصول زیباتر جلوه کند و به زیبایی دیده شود .

کاربرد : همین الان نور محیط فروشگاه خود را مورد بررسی قرار دهید و تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنید و همچنین از نور لامپ های صدفی و آفتابی بهره ببرید .

۲- پخش موسیقی :

در برخی از فروشگاه های زنجیره ای و فست فودها و حتی رستوران های سنتی از موسیقی استفاده می شود . در واقع موسیقی یک عنصر در کنترل مشتری می باشد . در رستوران ها برای ایجاد فضای گرم ، صمیمی و دوستانه می توانید از موسیقی سنتی و ملایم استفاده کنید . همچنین در فست فودی ها برای جلوگیری از ازدحام جمعیت و از طرف دیگر افزایش اشتهای مشتریان می توانید از موسیقی های با ریتم تند و هیجانی استفاده نمایید . تحقیقات روان شناسی نشان داده است که موسیقی تند باعث افزایش میل خرید و تصمیم گیری لحظه ای و از طرف دیگر باعث افزایش اشتها می شود . 

پس شما می توانید از موسیقی به عنوان ابزاری برای کنترل مشتریان خود در محل فروشگاه خود استفاده کنید . در فروشگاه های پوشاک نیز پخش موسیقی تند می تواند هیجان مشتری را زیاد کند و او را وادار به انجام خریدهای گران قیمت کند . بر عکس این مورد ، در فروشگاه های زنجیره ای سعی بر این است که موسیقی ملایمی پخش شود تا مشتریان با آرامش بیشتری فروشگاه را تماشا کنند و زمان بیشتری را صرف خرید کنند .

کاربرد : از موسیقی برای کنترل مشتریان فروشگاه استفاده کنید .

۳- عطر :

عطر در فروشگاه باید با توجه به هارمونی و تم فروشگاه انتخاب شود . محصولات فروشگاه و همچنین نور فروشگاه در انتخاب عطر باید در نظر گرفته شود . اگر محیط فروشگاه فضای گرم دارد بهتر است که از عطر گرم استفاده کنید ولی اگر محیط فروشگاه سرد است بهتر است که شما از عطر سرد استفاده نمایید . اگر محصولات ما ارزان قیمت و فانتزی است بهتر است که از عطر فانتزی استفاده کنیم ولی اگر محصول ما گران قیمت است بهتر است که از عطرهای سنگین استفاده کنیم تا محصول خود را گران تر و قدرتمندتر جلوه دهیم . جالب است که بدانید معروف ترین عطرهایی که میزان فروش را تا چند برابر افزایش می دهد عطر لیمو و وانیل است .

کاربرد : عطر فروشگاه خود را متناسب با محصولات ، تم فروشگاه و نورپردازی خود انتخاب نمایید .

۴- صندوق فروشگاه :

پیشنهاد می شود که صندوق فروشگاه را در محل درب ورودی فروشگاه قرار دهید تا هم بر مشتریان در ورود و خروج نظارت داشته باشید و هم مشتریان برای خروج از فروشگاه مسیر اضافه ای را نپیمایند .

کاربرد : محل صندوق را در کنار درب خروجی در نظر بگیرید .

۵- قفسه ها و چیدمان محصولات :

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر مشتری محصول شما را نبیند هرگز آن را نخواهد خرید ! بله درست است اصلا جای تعجب نیست این مطلب کاملا منطقی و واضح است . 

سوپرمارکت های قدیمی را فراموش کنید که یک پیرمرد پشت دخل می ایستاد و شما رو به روی آن قرار می گرفتید و او به شما می گفت چه می خواهد و شما تا می خواستید به او بگویید چه کالایی می خواهید بسیاری از کالاهایی را که می خواستید را فراموش می کردید و فرصت فکر کردن نداشتید . حتی شما فرصت نگاه کردن به سایر محصولات را نیز نداشتید .

جالب است که بدانید در محل ما یک فروشگاه با همین سیستم قدیمی جلو می رود و این باعث شده است که حتی تا مرز شکست پیش رود . به خاطر می آورم که یک روز قرار بود نوشابه از همان سوپرمارکت خریداری کنم و من حتی به نوشابه های درون یخچال هیچ دیدی نداشتم و نتواستم نوشابه مورد نظر خود را انتخاب کنم چرا که ویترین تا دهانه مغازه جلو کشیده شده بود و مشتری تنها در پشت ویترین می توانست چهره فروشنده را مشاهده کند !

امروزه بر اساس آخرین اصول فروشگاه داری شما باید محصولات را در دید مشتری و حتی در دسترس مشتری قرار دهید تا وی بتواند محصولات را کاملا ببیند .

نکاتی در مورد نحوه چیدمان قفسه ها :

۱- قفسه ها همیشه پر از اجناس باشد .

۲- قفسه ها و محصولات درون قفسه ها تمیز باشد .

۳- کالاهای مختص کودکان در معرض دید آن ها باشد . طبیعی است که اگر کودکان کالاهای مختص به خود را نبینند هرگز از وجود آن ها آگاه نخواهند شد و آن کالاها به هیچ وجه فروش نخواهند رفت .

۴- کالاهای سنگین در پایین قفسه ها و کالاهای سبک در بالای قفسه ها قرار گیرند . از نظر روان شناسی ثابت شده است که این نوع چیدمان نظم بسیار خوبی از نظرر بصری به قفسه های شما می دهد . از طرف دیگر قرار گرفتن کالاهای سنگین در پایین خطر سقوط این کالاها را از بین می برد . به ساختمان های دور و اطراف خود نگاه کنید . هیچ گاه نوک برج در زیر بنای آن قرار نگرفته است ! منظور این است که استحکام بنا در زیر و پایین قرار دارد و سایر طبقه ها با کم حجم شدن در ارتفاعات قرار می گیرند .

۵- کالاهای مرتبط با هم در یک قفسه باشند . این کار باعث می شود که شما و مشتریان در پیدا کردن کالا زمان کمتری را صرف کنید .

۶- کالاها بر روی یکدیگر قرار نگیرند و یا یک کالای نامربوط کنار یک کالای دیگر نباشد .

۷- دسترسی مشتری به کالاها آسان باشد .

۸- نور مناسبی به کالاهای درون قفسه بتابد .

۹- محصولات با برچسب ها و قفسه ها نیز با تابلو های مشخص گروه بندی شوند .

۱۰- قیمت محصولات واضح و مشخص باشد .

۱۱- محصولات گران قیمت مثل زعفران ، طلا و جواهر دور از دسترس مشتری و در یک فضای مناسب محفوظ باشد .

۱۲- محصولات با تاریخ انقضای قدیم که درحال فاسد شدن هستند را در جلوی قفسه ها قرار دهید تا سریع تر فروش روند .

۱۳- برای هر کالایی قفسه مربوط به آن را مورد استفاده قرار دهید . مثلا اگر که آجیل دارید از قفسه مخصوص آجیل استفادده کنید و اگر قاب گوشی دارید از قفسه مربوط به قاب گوشی استفاده نمایید .

۱۴- جلد محصولات به سمت مشتری باشد و محصولات را به صورت کتابخانه ای در قفسه ها قرار ندهید .

۱۵- محصولات قابل دیده شدن باشند . شک نکیند که اگر مشتری محصولی را نبیند هرگز آن محصول را نخواهد خرید .

۶- استفاده از تابلوهای راهنما :

کلیه قسمت های فروشگاه لازم است که با تابلو مشخص شود تا مشتری به خوبی راهنمایی شود .

۷- سرویس بهداشتی :

بر اساس قوانین نظام صنفی به ازای ۱۰ نفر باید یک سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود .

۸- حمل و نقل کالا :

سبدهای خرید در فروشگاه باید به صورت سبد دستی و یا چرخ قرار داده شود . این کار باعث می شود که مشتری کالای خریداری کرده را به آسانی در محیط فروشگاه حمل نماید . همچنین باید یک مسیر مناسب و یک وسیله مناسب برای انتقال کالا از فروشگاه تا پارکینگ در نظر گرفته شود .

۹- سیستم تهویه هوای مطلوب :

مشتری در محیط فروشگاه نباید احساس گرما و یا سرما کند و دمای محیط باید به صورت مناسب تنظیم گردد . همچنین کالاهایی که در سطح فروش قرار دارند باید در دمای مناسب نگهداری شوند . جالب است که بدانید دمای استاندارد اتاق ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است .

۱۰- نگهداری از کالاها :

کالاهایی که باید در محیط سرد قرار گیرند باید در یخچال نگهداری شوند و کالاهایی که در محیط خشک و بدون رطوبت باید نگهداری شوند را باید در جای مناسب به دور از رطوبت نگهداری کرد.

۱۱- درب ورود و خروج فروشگاه :

ورودی و خروجی های فروشگاه باید در بهترین مکان قرار گیرند به گونه ای که برای سایر مشتریان ایجاد مزاحمت نکند و تردد از آن آسان باشد .

۱۲- رنگ دیوارها :

پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدا مطب رنگ ها را در Netfekr مطالعه فرمایید و سپس ادامه این مطلب را دنبال کنید . اگر رنگ دیوارها تیره باشد فضا کوچک به نظر می رسد و اگر رنگ دیوارها روشن باشد فضا بزرگ تر به نظر می رسد . فست فودی ها بهتر است که از رنگ قرمز استفاده نمایند زیرا که این رنگ باعث افزایش اشتهای مشتری و فروش بیشتر غذا می شود همچنین فروشندگان طلا و جواهر بهتر است از دکور مشکی و طلایی استفاده کنند تا کالای خود را گران و با ارزش جلوه دهند .

۱۳- حفاظت و امنیت :

نصب دوربین های امنیتی ، سیستم اطفای حریق و استفاده از گاوصندوق را فراموش نکنید . همچنین لازم است که کالاهای گران قیمت دور از دسترس مشتری باشد .

۱۴- عبور و مرور :

تردد در فروشگاه و در میان قفسه ها باید آسان باشد . فاصله میان قفسه ها باید حدود ۲٫۵ متر باشد تا تردد مشتریان و چرخها آسان باشد .

۱۵- امکان امتحان کردن محصول باشد :

در مواردی که محصول شما پیچیده است و مشتری از نحوه کارکرد آن آگاهی کافی ندارد لازم است که مکانی برای تست محصولات در نظر گرفته شود .

۱۶- رعایت نظافت ، پاکیزگی و نظم :

لازم است که سطح فروش و انبار شما مرتب و منظم و همچینین پاکیزه باشد .

۱۷- انبار :

نیاز است که کالاهای خود را در انبار به صورت طبقه بندی شده و مرتب قرار دهید .

جمع بندی : 

موارد بسیار زیادی را باید در سطح فروش در فروشگاه رعایت کرد و به آن توجه داشت. امروز به فروشگاه خود نگاهی بیندازید تا ببینید چه مقدار از استاندارد جهانی فاصله دارید. اصول ذکر شده در بالا را رعایت کنید تا به مدیریت فروشگاه ، محصولات و همچینین افزایش فروش خود کمک کرده باشید .

Fahimpour

محمدرضا فهیم پور - فوق دیپلم مهندسی فناوری اطلاعات - فوق دیپلم مدیریت کسب و کار - لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری - دانشجوی فوق لیسانس مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - طراح سایت های خبری و فروشگاهی - مشاور حوزه کسب و کار - پژوهشگر حوزه کسب و کار ، بازاریابی و تبلیغات ، مشاور و آنالیزگر بازار سرمایه بورس ، تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *